Pletacie ihlice - rôzne druhy a ich použitie

Priadza a ihlice sú základnými nástrojmi pletenia. Je však veľké množstvo druhov priadze a samozrejme aj pletacích ihlíc. To akú priadzu si vybrať na váš projekt vám pomôže článok na našom blogu: Ako si vybrať správnu vlnu či priadzu?

Ihlice na pletenie sú drevené, kovové, krátke, dlhé, s jednou alebo dvoma špičkami alebo sú taktiež ihlice s ohybným drôtom.

  1. IHLICE DLHÉ A ROVNÉ

Klasické pletacie ihlice sú dlhé, rovné, so špičkou na jednom konci a gulôčkou na druhom. Guľôčka zabraňuje tomu aby sa očka z ihlíc šmýkali. Ihlice sú dlhé od 25 do 40 cm a hrubé od 2 do 25 mm. Sú vyrobené z dreva, plastu, hliníka alebo ocele potiahnutej plastom. Hrubé ihlice sa vyrábajú iba z plastu alebo dreva, pretože kov by bol príliš ťažký. Rozlišujeme ihlice na pletenie svetrov, ktoré sú po celej dĺžke rovnako hrubé a ihlice na rýchle pletenie, na ktorých ma iba predná časť požadovanú hrúbku a zvyšná časť sa stenšuje.

Bambusové pletacie ihliceRovné pletacie ihlice

  1. IHLICE OHYBNÉ

Veľké kusy odevov ako predné alebo zadné diely svetrov sa lepšie pletú ohybnými ihlicami. Tieto ihlice tvorí jedna krátka ihlica predlžená nylonovou niťou, ktorá sa končí gulôčkou alebo krúžkom.

  1. POMOCNÉ IHLICE A IHLICE NA PLETENIE VRKÔČIKOV

Pri pletení vrkôčikov alebo rovnakých motívov treba nechať niekoľko očiek bokom tak, že ich umiestnime pred alebo za prácu. Použijeme krátku pomocnú hliníkovú alebo plastovú ihlicu. Aby oká, ktoré sme nechali bokom neutiekli, bývajú ihlice zakrivené.

     Pomocné pletacie ihlice plastovéPomocné pletacie ihlice

  1. IHLICE KRUHOVÉ

Kruhové ihlice sú tvorené dvoma krátkymi ihlicami spojenými rôzne dlhou nylónovou niťou. Výhodou týchto ihlíc je to, že umožňujú pliesť rúrkovité tvary. Mnohé pletiarky však volia tento typ ihlíc na pletenie plochých kusov, pretože im váha samotnej práce leží na kolenách čím nezaťažujú ramená.

Kruhové ihlice na pletenieBambusové kruhové ihlice

Materiály a ich výhody/ nevýhody :

a) Oceľové/hliníkové - oká ľahko kĺžu čo je pre niektoré pletiarky výhodou pre iné zase nevýhodou. :) / :(

b) Drevené/bambusové - oká kĺžu ľahko ale nepadajú, ihlice sú ľahšie. :)

Pletacie ihlice a vlnu na pletenie môžete nakupovať na našej stránky www.vlnytinka.sk